Zdjęcia robota:
Konstrukcja:
Postanowiliśmy stworzyć skorpiona - czyli reklamowanego przez lego spike'a. Schemat jego konstrukcji znajduje się choćby w aplikacji do programowania klocków.
Program:
Nie modyfikowaliśmy konstrukcji lego, więc robot wyposażony był w czujnik ultradźwiękowy z przodu, czujnik dotykowy na „odwłoku” i mikrofon na korpusie. Stowrzyliśmy program, który działał tak:
Skorpion człapał do przodu aż do natrafienia na przeszkodę. Wówczas zmieniał kierunek i kontynuował człapanie. Ponadto nasza Agatka-spike dziubała żądłem na klaśnięcie (swoją drogą robiła to bardzo szybko i zarazem efektownie).
Problemy:
- Ponownie musieliśmy konstruować robota od początku. Mimo znacznego zrównoleglenia procesu konstrukcji (jedna osoba konstruowała odwłok, druga korpus) przeznaczyliśmy na niego większość czasu. Tym samym niewiele go pozostało na stworzenie ciekawszych programów. Prawdopobnie grupa z godziny 11:00 będzie miała wykwintniejsze programy z racji tego, że zostawiliśmy im złożonego robota :)
- Pojawił się też kłopot z odpowiednim ustawieniem granicy głośności uznawanej za klaśnięcie - dopiero przy wartości ok 90-95 Agatka nie reagowała dziubaniem na brzęczenie silniczków.
- Chcieliśmy wykorzystać również czujnik światła by spike atakował także po zbliżeniu się do czerwonej kulki - ale tak jak poprzednio działanie czujnika pozostawiało wiele do życzenia i ostatecznie z niego zrezygnowaliśmy.
- Po złożeniu robota poczuliśmy się oszukani - okazało się, że nogi są tylko dla dekoracji. Tak naprawdę Agatka podskakiwała na dwóch klockach przypiętych do silników. Podobnie szczypce były zamontowane na sztywno - nie było mowy o chwytaniu czegokolwiek. Przydałoby się więcej silniczków.
Propozycje zmian w Wiki/laboratoriach:
* Może zrobić jedno laboratorium na zasadzie zawodów? Np. na początku wszyscy dostają złożone skorpiony. Następnie ustawia się po dwa roboty w okręgu o łatwo wykrywalnych granicach (a'la zawody sumo robotów, czyli czarne okręgi z białym paskiem dookoła). Kładzie się roboty naprzeciwko siebie i włącza. Wygrywa ten, który pierwszy (bez ingerencji konstruktorów :)) wypchnie drugiego z okręgu. Czyli laborka polegałaby na konstrukcji odpowiednich algorytmów, takich by wygrać pojedynek. Problemem może tu być ograniczoność środowiska programistycznego i mała ilość czujników, ale zawsze można spróbować…
* Można do linków dodać jakieś dotyczące właśnie zawodów sumo robotów. Jedne, o których wiemy są organizowane w Poznaniu:
http://sumo.put.poznan.pl
Generalnie o zawodach robotów można poczytać na wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Robot_competition
Warta odwiedzenia jest też strona:
http://www.robogames.net/
Plik z programem:
lab3.zip