Laboratorium nr.3 - zaawansowane programowanie w LEGO
1. Wstęp
Celem laboratorium było zbudowanie złożonego robota, wykorzystując instukcje znajdujące się w zakładce „Robo center”. Na potrzeby laboratorium zdecydowałem się na robota z zakładki „animals” o nazwie Spike.
2. Przebieg laboratorium
a) Budowa robota
Konstrukcja robota była o wiele bardziej pracochłonna niż jego poprzedników z poprzednich zajęć. Jako, że w pojedynkę musiałem zbudować robota i zaprogramować jego działanie, nie udało mi się zbudować ogona skorpiona, co ograniczało wykorzystanie jego możliwości. Zbudowany przeze mnie robot wyglądał następująco:
b) Programowanie robota
Ze względu na to, że zostało mało czasu, zająłem się programowaniem robota. Najbardziej interesowało mnie przetestowanie ciekawie zrealizowanego mechanizmu poruszania się robota. W związku z tym dwa algorytmy, które przetestowałem były związane z poruszaniem się i obracaniem się robota.
Pierwszy z nich realizował reagowanie robota na dźwięki. Robot po usłyszeniu dźwięku miał zareagować własnym sygnałem po czym wycofać się.Drugi program miał realizować omijanie przeszkód. Oba programy znajdują się w spakowanym archiwum:
lab3.rar
W przypadku obu programów robot nie poruszał się idealnie w linii prostej. Trudno mi powiedzieć czy było to winą złej konstrukcji robota, złego algorytmu, czy może jakiegoś uszkodzenia mechanicznego.
3. Wnioski
Najistotniejszym wnioskiem, który wyciągnąłem podczas tego ćwiczenia jest to, że w przypadku bardziej złożonych algorytmów czy robotów, zrealizowanie w pojedynkę postawionych zadań jest właściwie niemożliwe. Bardzo żałuje, że nie zdążyłem zbudować ogona robota, gdyż obok mechanizmu poruszania się robota, wyglądał na moduł pozwalający na realizację najciekawszych zadań.