08.04.2009, godz. 8.00 Skład grupy: Maciej Żywioł, Przemysław Krupiński, robot Franek

Budowa robota

Większa część czasu, przeznaczonego na ćwiczenie, upłynęła nam na próbie zbudowania oryginalnego robota, zamiast standardowego z instrukcji QuickStart. Niestety, próby te spełzły na niczym i zmuszeni byliśmy zbudować maszynę bez udziwnień, wprost według instrukcji.

Nie zrobiliśmy też żadnych zdjęć maszyny, nad która pracowaliśmy. Poniżej natomiast zamieszczamy zdjęcie robota, którego zbudowaliśmy:

Robot posiada podłączone z przodu czujniki światła oraz dotyku, które mieliśmy w planie oprogramować w celu wykonania ćwiczenia.

Podłączenie robota

Nawiązanie połączenia z robotem Frankiem przeszło bez żadnych komplikacji. Rozkazy, które mu wydawaliśmy w ramach testów także wykonywał bez problemów.

Odkryliśmy także przyczynę niepowodzenia budowy alternatywnego robota - wynikało to z podpięcia silniczków z przodu i z tyłu robota w lustrzanym odbiciu, wobec czego po wydaniu komendy „do przodu” robot nie mógł ruszyć z miejsca, gdyż obydwa silniczki chciały jechać w przeciwne sobie strony.

Przeprowadzenie ćwieczenia

Niestety, ze względu na czas stracony na eksperymentach z budową robota, nie zdążyliśmy w pełni opracować algorytmów.

Wczesna wersja pierwszego algorytmu wyglądała następująco:

:- [plnxt.pl].
 
start :-
	nxt_open,
	nxt_light_LED(activate),
	trigger_create(_,look_down,[turn]),
	nxt_go(200).
 
look_down :-
	nxt_light(Light,force),
	Light < 20.
 
turn :-
	nxt_stop,
	Angle is 120 + random(120),
	nxt_rotate(300, Angle),
	trigger_create(_,look_down,[turn]),
	nxt_go(200).

Niestety, ze względu na kiepską organizację pracy nie udało nam się dokonczyć prac nad algorytmem ani odpowiednio go przetetstować.

Wnioski

Z ćwiczenia przede wszystkim wynieśliśmy naukę, że nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę ani zastępować istniejących dobrych rozwiązań niepewnymi eksperymentami, zwłaszcza, jeśli czas na wykonanie określonego zadania jest ograniczony.

pl/dydaktyka/piw/2009/sprawozdania/piw20090408-08d.txt · ostatnio zmienione: 2019/06/27 15:50 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0